Search
Close this search box.

Od čvoruge do zabrinjavajuće prognoze: Šta očekivati posle jednog od najgorih Novakovih mečeva u karijeri?

Poraz Novaka Đokovića u Rimu bio je još jedan hladan tuš za sve nas verne fanove najbolje tenisera sveta. Neočekivano rano i mnogo hladan. Najbolji teniser sveta eliminsan je u trećem kolu Mastersa, pošto je Čileanac Alehandro Tabilo slavio sa 2:0 u setovima. Ovo je bio jedan od najgorih mečeva Novaka u celoj karijeri. Meč je započeo dominantno za Tabila, koji je odmah ostvario dva brejka i poveo sa 4:0 u prvom setu.

Iako je Đoković uspeo da osvoji par gemova, set je završen rezultatom 6:2 u korist Čilenca. Drugi set je takođe počeo brejkom za Tabila, a i pored Noletovog truda da se vrati u meč, Čileanac je uspeo da održi prednost. Srbin je završio meč duplom greškom.

Čestitam protivniku, prvi put igram protiv njega. Odličan je igrač, svestrano igra. Nisam uspeo da nađem svoju igru i to je uglavnom to – počeo je Nole.

Ipak, iako 2024. godine nije u prepoznatljivoj formi, čudno je da gubi od igrača koji nikada nije pobedio nijednog u TOP 10. Ili možda nije?

Krenuo je dobro, pa dobio limenu flašicu u glavu

Novak je započeo masters u Rimu trijumfom, pošto je nakon prvog kola, u kom je bio slobodan, savladao Korentana Mutea u drugom. Međutim, ova pobeda je ostala u senci skandala koji se dogodio po završetku meča, kada je flašica koja je doletela sa tribina pogodila Srbina u glavu.

Tom prilikom je Nole zadobio posekotinu i raskrvario se, pa je momentalno prebačen u medicinsku sobu kompleksa “Foro Italiko”. Posle incidenta se oglasio portparol Teniskog saveza Italije Alesandro Katapano, koji je otkrio da se u ceo slučaj uplela i policija.

Veoma smo uznemireni zbog onoga što se dogodilo i pokušavamo da shvatimo ko je to bio i razumemo dinamiku. Policija je došla i tražila informacije, ali osoba koja je to uradila je već otišla. Prolazimo kroz sve uglove videa i kamere da vidimo da li možemo da utvrdimo šta se tačno dogodilo – izjavio je Katapano.

Nije ništa strašno… a šta ako jeste? Nema navijača kojem bar na sekund nije proradio bes, pogotovu ako se setimo 30. aprila davne 1993. i ranjavanja naše Monike Seleš. Novak je tada dobio lekove i pušten je u hotel, tako da nema razloga za brigu oko njegovog stanja. Bar se tako mislilo nakon prvih informacije posle incidenta.

U periodu od pola sata ili jednog sata bilo je tu mučnine, vrtoglavice, krvi, raznih stvari… Uspeo sam da spavam okej. Bolela me je glava. Sutradan je sve bilo prilično u redu. Zbog toga sam pomislio da je sve pod kontrolom. Možda i jeste, a možda i nije. Danas kao da je na terenu bio neki drugi igrač u mojim patikama. Bez imalo ritma, tempa, ravnoteže… To me malo brine – objasnio je Đoković.

Ovo definitivno brine i sve naše fanove, mnogo više nego loši rezultate jer ne znamo da li previše dramimo ili će se ipak (ne daj Bože) pojaviti informacije da moraju da se urade dodatni pregledi i da je eventualno doživeo (blaži) potres mozga.

“Vrlo je zabrinjavajuće!”

Doktor Šon Mulen je na društvenoj mreži “X” analizirao ovaj udarac:

Nedavno sam analizirao incident u vezi sa teniskom zvezdom Novakom Đokovićem, koga je slučajno udarilo u glavu nešto što je izgledalo kao delimično puna boca za vodu od nerđajućeg čelika. Da bih razumeo fizički uticaj, koristio sam veštačku inteligenciju da izračunam silu boce kada je udarila u Novakovu glavu. Proračuni sugerišu da je sila udarca bila 79,2 Njutna – skoro kao pas srednje veličine koji skače na vas. Iz neurofiziološke perspektive, takav uticaj na desnu prednje-parijetalnu regiju može biti prilično zabrinjavajući. Ova oblast mozga je kritična za funkcije vezane za koordinaciju pokreta i obradu senzornih informacija. Početni simptomi mogu se kretati od glavobolje i vrtoglavice do suptilnijih kognitivnih poremećaja kao što su poteškoće u koncentraciji ili pamćenju strategija i igara. Za sportistu kao što je Đoković, čiji se stil igre u velikoj meri oslanja na preciznost, izdržljivost i strateško razmišljanje, čak i mala oštećenja mogu uticati na njegov učinak.

Dr Šon Mulen je zaključio da je ovi simptomi mogu potencijalno da poremete Novakov učinak na turnirima koji su u toku, utičući na vreme reakcije i donošenje odluka pod pritiskom. Neophodno je da ga medicinski profesionalci procene kako bi se osiguralo da nema ozbiljnih povreda i da bi vodili siguran povratak u igru.

 

Britanci se nadaju da će Novak ostaviti tenis

Šta reći za dnevnu štampu u Britaniji? Grdno-grđe-najgrđe-britanska štampa (nakon superlativa možda treba osmisliti novu pridevsku komparativnu jedinicu za Britance). Mark Peči, bivši britanski teniser i nekadašnji trener Endija Marija, ponadao se da Novak Đoković neće još dugo igrati tenis.

“Ima li još neko da veruje da će Novak imati masivan pokušaj na Olimpijskim igrama za taj jedini trofej koji nema i onda da kaže zbogom tenisu? Počinje sve a ima te vibracije sa Pitom Samprasom iz 2002. I dalje mu je među favoritima za Rolan Garos i Vimbldon, ali da bi bio tako sjajan tako dugo potrebna je neviđena žrtva”, napisao je Peči.

 

Britanski stručnjak je podsetio na dane kada je Sampras pokušavao da ostane na vrhu liste po osvajanju 13. grend slema, 2000. na Vimbldonu. Amerikanac se povukao dve godine kasnije pošto je na US Openu osvojio 14. grend slem trofeja. Posle toga nije igrao 12 meseci, da bi tek na leto 2003. pre turnira u Njujorku potvrdio povlačenje.

Što se tiče Novaka, on ove sezone još nema nijedno finale. Na Rolan Garosu koji počinje 26. maja biće prvi nosilac i braniti pehar koji je osvojio prošle godine. Da bi sačuvao mesto broj jedan, mora ući bar u finale.

Rano je za brigu

Novak nas je tokom skoro 20 godina razmazio maksimalno. Od dečaka kojem je san da osvoji Vimldon i prvog mesta, do GOAT dileme. Doduše, zazrešene. Retko kada su se dešavale situacije u kojima je bio u nokdaunu na konopcima. Poslednji put najbolji igrač sveta je lošiji start sezone imao  2018. i 2022. godine.

Poraz Novaka Đokovića nagoveštava kraj?

Poraz Novaka Đokovića nagoveštava kraj

Novak je te 2018. bio u procesu povratka na teren posle povrede, a ispadao je u četvrtom kolu AO, odnosno drugoj rundi Indijan Velsa i Majamija. Izgubio je tada u trećem kolu Monte Karla, a onda i u drugoj rundi Barselone i Madrida. Naznake popravljanja forme bile su viđene upravo u Rimu, gde je dogurao do polufinala, pre nego što je poražen u četvrtfinalu Rolan Garosa.

Bio je blizu prekida posta na Kvinsu, gde je u finalu izgubio od Marina Čilića, da bi prvi trofej u toj 2018. osvojio ni manje ni više nego na Vimbldonu, gde je porazio Kevina Andersona. Ne treba očajavati. Čak i da nikada više ništa ne osvoji, ne smemo! A zaboravljamo da pričamo o teniseru koji je prvi na ATP listi! Zato, polako. Setimo se čestih Novakovih reči na početku gren slemova: korak po korak! Do titule!